а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

остров

мн. острови
Вид збор: Именка, машки род
1. Дел од копно од cите страни опкружено со вода.
Англиски: island Албански: ishull, ujdhesë
Употреба: Географија
Примери:
пуст остров
вулкански остров
корален остров
2. Нешто што е изолирано, нешто што се изделува од средината.
Англиски: island Албански: ishull
Употреба: Преносно значење
Примери:
По полето имаше мали зелени острови од шума.
Изведенки
1. островче ср.
мн. островчиња
дем.
2. островце ср.
мн. островца
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи