а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

островјанин

мн. островјани
Вид збор: Именка, машки род
Жител на остров.
Англиски: islander Албански: ujdhesar
Употреба: Географија
Примери:
Островјаните живееја од риболов и од туризам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи