а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

островски

островскиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однеcува на остров.
Албански: ujdhese
Употреба: Географија
Примери:
Островска земја.
Островско население.
2. Што се однесува на нешто изолирано, изделено од нешто.
Албански: ujdhese, izoluar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Островски ареал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи