а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

остричок

остричкиот
Вид збор: Придавка
остар
Англиски: sharp
Употреба: Деминутив , Хипокористика
Изведенки
остричко прил.
Пример: Придаде малку остричко.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи