а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

острица

мн. острици
Вид збор: Именка, женски род
сечило
Англиски: edge Српски: оштрица
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Острица од нож.
Изрази
Се движи по острицата на ножот - живее ризично.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи