а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

остринка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. острица
Англиски: blade Албански: teh
2. острина
Англиски: top Албански: majë
Употреба: Деминутив , Хипокористика
Примери:
На патот има една остринка што се гледа од нашиот чардак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи