а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

острило

мн. острила
Вид збор: Именка, среден род
1. Сечило на алатка за жнеење, косење, сечење.
Англиски: edge Албански: teh
Примери:
На еден лист хартија го проба острилото на бричот.
2. Камен или друга направа за острење.
Англиски: whetstone Албански: mjet mprehës
Примери:
Со острилото полека поминуваше по сечилото на косата.
3. Остар збор, навреда, поглед и сл.
Англиски: insult Албански: shikim, fjalë e mprehtë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Стоеше со наведена глава и мирно го примаше острилото од зборовите на стариот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи