а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

острилка

мн. острилки
Вид збор: Именка, женски род
1. Тоа што е остро, што има остар врв, остро сечило.
Албански: maje e mpreht
2. Направа за острење моливи.
Англиски: sharpener Албански: mprehëse
FlexiMac
 менување на македонски глаголи