а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

острилец

мн. острилци
Вид збор: Именка, машки род
1. Сечило на алатка или оружје.
Англиски: edge Албански: teh prerës
2. острило
Англиски: whetstone Албански: grihë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи