а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

острика

мн. острики
Вид збор: Именка, женски род
Тревно растение што има остро стебло и листови; остра трева.
Латински: Carex elata Англиски: golden sedge Албански: shqirë, barë i mprehtë
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи