а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

остриже

острижат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отстрани коса некому сосема.
Англиски: shear Албански: qeth
Примери:
Војниците ги остригоа до гола кожа.
2. За животни – отстрани дел од руно.
Англиски: shear Албански: qeth
Примери:
Овците ги остриговме со посебна машина за стрижење.
3. (се остриже) Си ја скратил косата.
Англиски: trim Албански: qeth, shkurtoj
Примери:
Се остригол, се избрикол, се дотерал за на оро.
Изведенки
1. остригува несв.
(се) остригуваат
повт.
2. острижува несв.
(се) острижуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи