а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

острец

мн. остреци
Вид збор: Именка, машки род
1. Остар врв на алатка или на студено оружје.
Албански: maje e mpreht
2. Остар врв на планина, карпест врв на возвишение.
Англиски: peak Албански: majë
Употреба: Географија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи