а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

острвен

острвениот
Вид збор: Придавка
настрвен
Англиски: craving
Изведенки
1. острвено прил.
Пример: Острвено гледаше во кокошката.
2. острвеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи