а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

остаток

мн. остатоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2408
1. Тоа што останува од некоја количина, преостанат дел од нешто.
Англиски: rest Албански: mbetje, tepricë
Примери:
Остатоците од ручекот ги стави во фрижидерот.
Остатоци од стара керамика.
Остатокот од ноќта го преседе буден.
2. останка
Англиски: remnant Албански: mbetje
3. Неделив дел, величина што останува како разлика при вадење и делење.
Англиски: remainder Албански: tepricë
Употреба: Математика
Примери:
Делење со остаток.
Делење без остаток.
Изрази
Без остаток - целосно, наполно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК