а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

остарен

остарениот
Вид збор: Придавка
1. За лица - што станал стар.
Англиски: old
Примери:
Предвреме остарена жена.
Остарено лице.
2. За предмети - што е ветов, стар.
Англиски: old
Примери:
Остарени алишта.
Изведенки
остареност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи