а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

останувачка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. останување
Англиски: stay Албански: mbetje, ngelje
Употреба: Разговорно
2. останок
Албански: mbetje
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи