а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

останок

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Останување таму каде што некој веќе се наоѓа - во изразот
Англиски: stay Албански: i mbetur
Примери:
Добар пат - добар останок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи