а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

останка

мн. останки
Вид збор: Именка, женски род
1. (обично во мн.) Тоа што останува од нешто, што се зачувало од нешто.
Англиски: left over Албански: mbeturinë
Примери:
Ги собра останките од храната.
Останките на паднатиот авион.
2. (обично во мн.) Тело на покојник.
Англиски: remains Албански: kufomë
Примери:
Посмртните останки беа изложени во капелата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи