а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

останато

останатото
Вид збор: Именка, среден род
Остаток од нешто.
Англиски: rest
Примери:
Останатото препушти ми го мене.
Останатото е историја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи