а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оставина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Имот или други работи што останале по смртта на некого.
Англиски: inheritance
Употреба: Правда
Изведенки
оставински прид.
оставинскиот
Пример: Оставинска постапка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи