а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осрамоти

осрамотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нанесе некому срам, срамота.
Англиски: shame Албански: turpëroj
Примери:
Го осрамоти пред другарите.
2. Обесчести жена или девојка.
Англиски: dishonor Албански: çnderoj
3. (се осрамоти) Направи нешто што предизвикува срам.
Англиски: shame Албански: turpëroj
Примери:
Се осрамоти пред гостите.
Изведенки
1. осрамотува несв.
(се) осрамотуваат
2. осрамотување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи