а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оспособи

оспособат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18467
1. Направи да биде способен за нешто, обучи, подготви за нешто, за некоја работа.
Англиски: enable Албански: aftësoj
2. Направи да биде употребливо, поправи, стави во употреба.
Англиски: enable Албански: aftësoj
Примери:
Мајсторот ја оспособи машината за перење.
3. (се оспособи) Стане способен.
Англиски: capacitate Албански: aftësohem
Примери:
Се оспособи брзо за таа работа.
Изведенки
1. оспособува несв.
(се) оспособуваат
2. оспособување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК