а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оспособен

оспособениот
Вид збор: Придавка
Што е подготвен да врши некоја работа, што е во можност даработи нешто.
Англиски: enabled
Примери:
Стручно оспособени кадри.
Изведенки
оспособеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи