а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оспори

оспорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11137
Прогласи за спорно, не се согласи со нешто, побие веродостојност на нешто.
Англиски: dispute
Примери:
На младиот музичар му го оспоруваа талентот.
Членовите на лигата не се согласуваат и ја оспоруваат одлуката на Одборот.
Изведенки
1. оспорува несв.
оспоруваат
2. оспорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК