а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осојничав

осојничавиот
Вид збор: Придавка
1. осоен
Англиски: shady
Примери:
осојничаво место
2. мрачен, ладен, студен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи