а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осојка

Види и: сојка (ж.)
мн. осојки
Вид збор: Именка, женски род
сојка
Англиски: magpie
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи