а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осомничи

осомничат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изрази сомневање, се посомнева во некого за нешто.
Англиски: suspect Албански: dyshon
Употреба: Правда
Примери:
Полицијата го осомничи момчето дека ги извршило кражбите.
2. Поведе постапка за прибирање докази поради сомневање.
Англиски: suspect Албански: dyshon
Употреба: Правда
Примери:
Полицијата го осомничи момчето дека ги извршило кражбите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи