а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осоколи

осоколат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Влее некому храброст.
Англиски: encourage Албански: inkurajoj
Примери:
Командантот ги осоколи регрутите.
2. (се осоколи) се охрабри
Англиски: take heart Албански: inkurajohem
Примери:
Кога дојде до местото, самиот се осоколи.
Изведенки
осоколува несв.
осоколуваат
Пример: Тој дух ги храбри и ги осоколува неговите следбеници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи