а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осовремени

осовременат; осовременил; осовременет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53967
Направи да биде современо, во духот на времето.
Англиски: modernize
Примери:
Ја осовременија наставата со воведување повеќе нагледни средства.
Изведенки
1. осовременува несв.
осовременуваат
2. осовременување ср.
глаг. им.