а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

особа

мн. особи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18979
индивидуа, лице, персона, фигура
Англиски: individual Српски: особа
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Секако, спомените од еден убав живот кај секоја особа оставаат длабоки траги.