а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

основ

(едн.) основот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3780
1. основица
Англиски: base Албански: bazë
2. основа
Албански: bazë
Примери:
Задолжување по основ на кредит.
Основ за пресметување на пензија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК