а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

основоположник

мн. основоположници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21405
Тој што ги поставил основите, принципите на нешто.
Англиски: founder Албански: themelues
Примери:
Блаже Конески е основоположник на македонскиот литературен јазик.
Тој е основоположник на нова развојна фаза на современата литература.
Основоположник на македонската фолклористика.
Изведенки
основоположнички прид.
основоположничкиот
Пример: Основоположнички трудови.