а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

основе

основат; основи, основете; основав, основаа; основал; основан; (ќе) основев, (ќе) основеа; (ќе) основел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13313
Постави темели на нешто.
Англиски: establish Албански: themeloj
Примери:
Тој го основал овој град.
Основале клуб на љубители на филмот.
Изведенки
1. основа несв.
основаат
2. основање ср.
глаг. им.