а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

основе

основат; основи, основете; основав, основаа; основал; основан; (ќе) основев, (ќе) основеа; (ќе) основел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13233
Постави темели на нешто.
Англиски: establish Албански: themeloj
Примери:
Тој го основал овој град.
Основале клуб на љубители на филмот.
Изведенки
1. основа несв.
основаат
2. основање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК