а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

основач

мн. основачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7076
Тој што основал нешто, што формирал нешто.
Англиски: founder
Примери:
Тој е основач на клубот.
Основач на весник.
Изведенки
основачка ж.
мн. основачки