а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

основан

основаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19424
1. (глаг. прид.) основе
Англиски: founded Албански: i themeluar
2. Што е поткрепен со причина, докази, што е оправдан.
Англиски: justified Албански: justifikuar, i bazuar
Примери:
Постои основано сомнение дека тој е извршител на делото.
Основана недоверба.
Изведенки
1. основано прил.
Пример: Основано се сомневаше во неговата искреност.
2. основаност ж.