а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осмоодделенец

мн. осмоодделенци
Вид збор: Именка, машки род
Ученик во осмо одделение во осмолетка.
Употреба: Образование
Примери:
Осмоодделенците утре имаат полуматура.
Изведенки
осмоодделенка ж.
мн. осмоодделенки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи