а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осмоза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Мешање на раствори со различна концентрација низ полупропустлива мембрана.
Англиски: osmosis
Употреба: Хемија
Примери:
Осмозата е многу важен процес во живите организми.
Изведенки
осмотски прид.
осмотскиот
Пример: Осмотски притискок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи