а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осми

осма
Вид збор: Број
Што е осми по ред, бројна придавка од осум.
Англиски: eight
Примери:
осмо одделение
FlexiMac
 менување на македонски глаголи