а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осмисли

осмислат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде смисла на нешто.
Примери:
Тој го осмисли својот живот со запишување на факултет.
Директорот ја осмисли убаво својата работа со правење конкретен план.
Наставникот добро го осмислил часот.
Изведенки
1. осмислува несв.
осмислуваат
2. осмислување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи