а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осмина

мн. осмини
Вид збор: Именка, женски род
1. Осми дел од едно цело.
Англиски: eighth Албански: një e teta
Примери:
Осмина бурек.
2. Нота и нотен знак за таа должина.
Албански: oktavë
Употреба: Музика и танц
3. Определен формат на книга.
Албански: një e teta
Употреба: Архаизам
Изведенки
осминка ж.
мн. осминки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи