а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осмерец

мн. осмерци
Вид збор: Именка, машки род
1. Стих од осум слога.
Англиски: verse Албански: tetörrokösh
Употреба: Литература
Примери:
Во лириката преовладува осмерецот, а десетерецот кај етиката.
2. Чамец со осум веслачи.
Англиски: eight Албански: barkö me tet lundrues
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи