а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осмели

(се) осмелат
Вид збор: Глагол, свршен
Добие смелост да изврши нешто.
Англиски: dare Албански: guxoj
Примери:
Момчето се осмели да ја каже вистината.
Никој не се осмели да го запре.
Изведенки
1. осмелува несв.
(се) осмелуваат
2. осмелување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи