а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осмак

мн. осмаци
Вид збор: Број
1. Мерка за жито - 50 кгр., два шиника.
Примери:
Однесе на воденица два осмака жито.
Пет осмаци жито.
2. осумгодишно животно
3. Нешто што има осум единици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи