а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

осмади

осмадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Краткотрајно подложи нешто на пламен така што да подгори по површината.
Англиски: scorch Албански: e djegur e lehtë
2. (се осмади) Се изложи кратко на пламен, се опали.
Англиски: scorch Албански: e djegur e lehtë
Изведенки
1. осмадува несв.
(се) осмадуваат
2. осмадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи