а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ослони

(се) ослонат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Зависи од (некого или нешто) за помош.
Англиски: rely on Српски: ослонити Албански: mbështetem Бугарски: осланям
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се ослонува на родителите.
2. Има доверба во некого или нешто.
Англиски: rely on Српски: ослонити Албански: mbështetem, kam besim
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се ослонив на неговата препорака.
Изведенки
ослонува несв.
ослонуваат
Пример: Се ослонувам на вашиот суд.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи