а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ослови

ословат
Вид збор: Глагол, свршен
Викне некого на име.
Англиски: address
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Таа го ослови по име.
Изведенки
1. ословува несв.
ословуваат
2. ословување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи