а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ослободител

мн. ослободители
Вид збор: Именка, машки род
Оној што ослободува некого или нешто.
Англиски: liberator
Примери:
Ослободителите на градот беа поздравени од народот.
Споменик на ослободителите.
Изведенки
ослободителка ж.
мн. ослободителки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи