а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ослободителен

ослободителниот
Вид збор: Придавка
1. Што има за цел ослободување на народот од ропство, зависност, окупација.
Примери:
ослободителна војна
ослободително движење
2. Што ослободува некого од понатамошно гонење.
Употреба: Правда
Примери:
ослободителна пресуда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи