а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ослободен

ослободени
Вид збор: Придавка
1. Што не е лишен од слобода, што не е поробен.
Англиски: liberated Албански: i çliruar, i liruar
Примери:
ослободена територија
ослободени затвореници
2. Охрабрен, без страв.
Англиски: encouraged Албански: i inkurajuar
3. Што не е обврзан да прави нешто.
Англиски: freed Албански: i liruar
Примери:
Ослободен од данок.
4. (како им.) Човек пуштен на слобода.
Албански: i çliruar
Примери:
Ослободениот веднаш си замина дома.
Изведенки
ослободеност ж.
Состојба, одлика на тој што е ослободен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи